Šta je HbA1c i kako nastaje?
HbA1c je laboratorijsko-dijagnostički parametar koji pokazuje prosečnu koncentraciju glukoze u krvi u poslednja 2-3 meseca.
HbA1C (Hemoglobin A1C ili Glikozilirani hemoglobin) nastaje tako što se višak glukoze iz krvi, tj. povišeni nivo šećera u krvi u dužem vremenskom periodu, vezuje za hemoglobin.
Što je viši nivo glukoze u krvi u određenom vremenskom intervalu, biće viši i nivo HbA1c- glikoziliranog hemoglobina.
Ova analiza ima širok spektar primene jer se koristi kao pomoć u dijagnostici predijabetesa i dijabetesa, kao i za praćenje uspešnosti terapije šećerne bolesti.
Koju informaciju pruža analiza HbA1c?
Ispitivanje nivoa šećera u krvi je način da utvrdite jutarnju, trenutnu koncentraciju ovog parametra kao produkta metabolizma ugljenih hidrata u organizmu.
Određivanjem nivoa HbA1c dobijate informaciju o vašem prosečnom glikemijskom statusu u poslednja 2-3 meseca, obzirom da je životni vek eritrocita (crvenih krvnih zrnaca) 120 dana.
Nivo ovog parametra je najviše povezan sa vašom ishranom, ali kod osoba sa dijabetesom stanje sveukupnog zdravlja osobe značajno utiče na vrednosti HbA1c bez obzira da li redovno uzimate prepisanu terapiju, vodite računa o ishrani i fizičkoj aktivnosti.
Kada se radi analiza HbA1c?
Najčešći razlozi zbog kojih vam lekar može zatražiti da uradite ovaj test su:
- Povišen nivo jutarnjeg šećera u krvi našte (nakon noćnog gladovanja) ili istovremeno uz test intolerancije na glukozu OGTT test koji takođe služi za dijagnostikovanje dijabetesa ili insulinske rezistencije.
- Provera predijabetesa ili postavljanje dijagnoze insulinske rezistencije
- Kao deo procesa postavljanja dijagnoze dijabetesa;
- Radi procena kontrole glikemije tj. za evaluaciju terapije lečenja insulinom kod već dijagnostikovanog insulin zavisnog dijabetesa (da li pacijent održava ciljane nivoe šećera u krvi pri prepisanim dozama insulina).
- Za procenu odgovora na oralne antidijabetike,kao što je široko korišćeni metformin, kod osoba sa dokazanim dijabetesom tipa 2, u kombinaciji sa metaboličkim sindromom.
- Za procenu rizika komplikacija od dijabetesa – dijabetična retinopatija, nefropatija, polineuropatija.
- Procenu hronične hiperglikemije.
Opšta preporuka je da se HbA1C radi 3-4 puta godišnje kod osoba sa dijagnozom dijabetesa tipa 1 ili slabo kontrolisanim dijabetesom tipa 2, a dva puta godišnje kod dijabetesa tipa 2 koji je pod kontrolom.
Dinamiku kojom ćete vi određivati i pratiti nivo ovog parametra će vam najbolje savetovati vaš izabrani lekar koji ima uvid u istoriju vašeg zdravstvenog stanja.
Napomena: Ovaj test nije zamena za svakodnevno kućno testiranje nivoa glukoze u krvi.
Referentne vrednosti
Nivo HbA1c se meri u procentima (%), kao i u mernim jedinicama mmol/L.
Za osobe starije od 18 godina, bez dijabetesa, prosečne referentne vrenosti se kreću u rasponima:
- 4,8 – 6% (29-42 mmol/L) normalan nivo
- 6%-6,5% pokazuje povećan rizik za razvoj dijabetesa ili stanje predijabetesa
- > 6,5% je dijagnostički kriterijum za dijabetes
Napomena: Za decu mlađu od 18 godna nisu utvrđene konačne vrednosti parametra.
Kod osoba sa dijagnozom dijabetesa, ciljne vrednosti HbA1c koje ukazuju na dobru kontrolu glikemije su:
- Odrasli: <7%
- Deca: do 6 godina <8,5%, ali više od 7,5%;
- Deca između 6-12 godina <8%;
- Deca od 13-19 godina <7,5%;
Rezultate analize tumači izabrani lekar u sklopu kompletne kliničke slike i sveukupnog zdravstvenog stanja pacijenta, posebno u slučaju prisustva pridruženih bolesti.
Interpretacija rezultata analize
Povišen nivo HbA1c
Povišen nivo glikoziliranog hemoglobina signalizira hroničnu hiperglikemiju tj. povišen nivo šećera u krvi primećen u poslednjih 8-12 nedelja. Nivoi su povišeni i kod pacijenata sa lošom kontrolom dijabetesa ili onih sa nedavno dijagnostikovanim dijabetesom.
Dijabetes melitus se dobro kontroliše pri vrednostima HbA1c od 7% i manje. Kada je HbA1c 7%, prosečna vrednost glukoze u krvi je 6,5 mmol/l.
Kod veoma loše kontrole glikemije, nivo ovog parametra može dostići i 20%. Postepeni pad nivoa HbA1c ukazuje na normalizaciju nivoa šećera u krvi, npr. nakon početka terapije insulinom ili metforminom.
Manje česti uzroci visokog nivoa HbA1c su: anemija izazvana nedostatkom gvožđa, policitemija bura vera, stanja nakon uklanjanja slezine i druga stanja koja utiču na broj eritrocita u krvi.
Smanjeni nivo se može primetiti tokom trudnoće, hroničnog gubitka krvi, transfuzije ili hemolitičke anemije.
Cena HbA1c testa
Ova analiza vam je dostupna u svim Beo-lab laboratorijama širom Srbije. Nije potrebno zakazivanje termina dolaska, kao ni posebna priprema za test.
Analizu možete poručiti i online putem Beo-lab E-laboratorije čime skraćujete vreme zadržavanja u laboratoriji prilikom dolaska na uzorkovanje na minimun.
-
HbA1c920.00din
SAZNAJ VIŠE
INFO
Paneli za praćenje dijabetesa:
-
Panel 2 – za praćenje dijabetesa2,935.00din
-
Panel 1 – antitela povezana sa dijabetesom7,465.00din
Reference:
https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/82080