Call Centar: +381 11 3622888
Pretraga
Close this search box.

Laktat

Šifra CH246 Kategorija
Vreme izdavanja rezultata: 1 radni dan
Uzorkovanje: Vađenje krvi

Kratak opis analize

Laktat, takođe poznat kao mlečna kiselina, je organsko jedinjenje koje se prirodno proizvodi u telu tokom različitih metaboličkih procesa. Formira se kao nusprodukt anaerobnog disanja, koji se javlja kada je dotok kiseonika u mišiće ograničen. Laktat takođe mogu proizvesti određene bakterije fermentacijom.

1,950.00din

Vađenje krvi
Biohemija logo Beo-lab

Šta je Laktat?

U ljudskom telu, laktat igra ključnu ulogu u energetskom metabolizmu. Tokom intenzivne fizičke aktivnosti, kada potražnja za kiseonikom premašuje snabdevanje, laktat se proizvodi u mišićima kao izvor energije. Može se ponovo pretvoriti u glukozu u jetri kroz proces koji se zove glukoneogeneza. Ova konverzija pomaže da se popune zalihe energije u telu.

Laktat igra različite važne uloge u ljudskom telu.

  • Tokom perioda intenzivne fizičke aktivnosti ili kada je dostupnost kiseonika ograničena, laktat se proizvodi kao nusprodukt anaerobne glikolize, pružajući alternativni izvor energije za mišiće. Mogu ga koristiti druga tkiva, kao što su srce i mozak, kao izvor goriva. Nivo laktata se može povećati tokom vežbanja, ali se obično vraća u normalu ubrzo nakon završetka fizičke aktivnosti. Međutim, u određenim uslovima, kao što su intenzivna vežba, šok ili medicinska stanja kao što su sepsa ili srčana insuficijencija, nivoi laktata mogu značajno porasti, što dovodi do stanja koje se zove laktacidoza. Laktacidoza se javlja kada telo proizvodi previše laktata ili ga ne može efikasno očistiti iz krvotoka, što zahteva medicinsku pomoć.
  • Pored funkcije proizvodnje energije, laktat je uključen u Korijev ciklus,kada se od mišića transportuje do jetre, gde se ponovo pretvara u glukozu. Ova glukoza se zatim oslobađa u krvotok, snabdevajući energijom mišiće i druga tkiva.
  • Laktat takođe doprinosi održavanju kiselinsko-bazne ravnoteže u telu. Tokom intenzivnog vežbanja ili uslova nedostatka kiseonika, proizvodnja laktata se povećava, što može dovesti do smanjenja pH i povećane kiselosti. Međutim, laktat deluje kao pufer, pomažući da se minimiziraju promene pH i obezbeđuju normalnu fiziološku funkciju.
  • Značajna uloga laktata je i njegovo učešće u redoks ravnoteži. Služi kao redukciono sredstvo i može se pretvoriti u piruvat, koji učestvuje u različitim metaboličkim putevima, uključujući proizvodnju energije. Ovaj proces pomaže u održavanju odgovarajuće ravnoteže između oksidisanih i redukovanih oblika molekula u telu.

Nova istraživanja sugerišu da laktat može imati dodatne funkcije kao signalni molekul. Smatra se da utiče na ekspresiju gena, angiogenezu (formiranje novih krvnih sudova) i imune odgovore. Međutim, tačni mehanizmi i implikacije signalnih puteva posredovanih laktatom se još uvek istražuju.

 

Međutim, važno je napomenuti da je naše razumevanje funkcija laktata aktivna oblast istraživanja i da su potrebne dalje studije da bi se u potpunosti razumela njegova uloga u telu.

Kada se radi analiza laktat?

Laktat se stalno proizvodi i metaboliše u telu kao deo normalnih fizioloških procesa. Kada proizvodnja laktata premaši njegovo izlučivanje ili iskorišćenje, to može dovesti do nakupljanja laktata u krvotoku, što dovodi do stanja poznatog kao laktacidoza. Laktacidoza može nastati u različitim scenarijima, kao što su intenzivna vežba, šok, određena medicinska stanja ili neželjeni efekti lekova, i zahteva hitnu medicinsku pomoć.

U redovnim okolnostima, laktat se uklanja iz krvotoka tako što jetra pretvara laktat nazad u glukozu kroz proces koji se zove glukoneogeneza, koji se zatim oslobađa u krvotok da služi kao izvor energije. Laktat se može oksidovati u mitohondrijama ćelija, gde se transformiše u piruvat i zatim metaboliše kroz ciklus trikarboksilne kiseline (TCA) ili druge metaboličke puteve.

Održavanje ravnoteže između proizvodnje laktata i njegovog izlučivanja je od suštinskog značaja za normalno fiziološko funkcionisanje. Na brzinu proizvodnje i klirensa laktata utiču različiti faktori, uključujući intenzitet vežbanja, dostupnost kiseonika, metabolička stanja i opšte zdravlje.

Laktat i autizam?

U toku su brojna istraživanja koja ispituju potencijalne veze između laktata, mitohondrijalne disfunkcije i autizma. Mitohondrije su poznate kao „elektrane“ ćelija, odgovorne za generisanje energije u obliku adenozin trifosfata (ATP). Mitohondrijalna disfunkcija se odnosi na oštećenu funkciju ili abnormalnosti u mitohondrijima, što dovodi do poremećaja u proizvodnji energije i ćelijskih procesa.

Neke studije sugerišu da osobe sa autizmom mogu imati veće stope mitohondrijalne disfunkcije u poređenju sa opštom populacijom. Mitohondrijalna disfunkcija može rezultirati smanjenom proizvodnjom energije, povećanim oksidativnim stresom i promenama u ćelijskom metabolizmu, potencijalno uticati na razvoj i funkciju mozga.

Metabolizam laktata i mitohondrijska disfunkcija su međusobno povezani. Laktat služi kao alternativni izvor energije kada postoji neadekvatna dostupnost kiseonika, na primer tokom perioda intenzivne vežbe ili mitohondrijalne disfunkcije. U prisustvu mitohondrijalne disfunkcije, mitohondrije se „bore“ da efikasno generišu ATP, što dovodi do povećanja proizvodnje laktata kao alternativnog energetskog supstrata.

Razmatra se teza u kojoj neravnoteža u proizvodnji i klirensu laktata, zajedno sa mitohondrijalnom disfunkcijom, može doprineti razvoju ili ozbiljnosti simptoma autizma. Međutim, odnos između laktata, mitohondrijalne disfunkcije i autizma je složen i još nije u potpunosti shvaćen.

Važno je napomenuti da nemaju svi pojedinci sa autizmom mitohondrijalnu disfunkciju, niti sve osobe sa mitohondrijalnom disfunkcijom imaju autizam. Smatra se da je odnos između ovih faktora multifaktorski, pod uticajem kombinacije genetskih, ekoloških i metaboličkih faktora.

Potrebna su dalja istraživanja kako bi se otkrili specifični mehanizmi koji leže u osnovi potencijalnih veza između laktata, mitohondrijalne disfunkcije i autizma. To je složena oblast proučavanja, a tekuća istraživanja ima za cilj da pruži više uvida u ove odnose i njihove implikacije na poremećaj autističnog spektra.

Uzorkovanje

Uzorak je venska krv.

Priprema za analizu

Posebna priprema nije potrebna, mada u određenim situacijama vaš lekar može zahtevati da krv za ovu analizu uradote nakon 10-12 sati gladovanja. Izbegavajte intenzivno vežbanje ili napornu fizičku aktivnost neposredno pre testa, jer to može uticati na nivo laktata.

Vreme izdavanja rezultata

Rezultat testa dobijate kroz 24h od momenta uzorkovanja.

Tumačenje dobijenih rezultata

Rezultate testa tumači izabrani lekar.

Štitna žlezda – hormoni štitne žlezde utiču na rad svih ćelija

Beo-lab patronažna služba
7 dana u nedelji

Zakažite dolazak našeg patronažnog tima na vašu adresu i platite unapred uslugu patronaže, kao i potrebne analize, platnom karticom putem E-laboratorije.

Korišćenjem E-laboratorije, zadržavanje našeg stručnog tima u vašem domu će biti minimalno.