Šta je kultura vaginalnog i cervikalnog brisa?
Kultura vaginalnog i cervikalnog brisa je tehnika kultivacije uzoraka briseva sluzokože vagine i grlića materice na hranljivim podlogama na kojima posle 1 – 2 dana dolazi do porasta mikroorganizama koji mogu biti uzročnici bakterijske infekcije ovih organa.
Kada se radi navedena analiza?
Preporučuje se da uradite ovu analizu ukoliko:
– Imate pojačan sekret, svrab i peckanje u unutrašnjosti vagine, neprijatnost pri polnom odnosu,
– Imate bolove u maloj karlici (u predelu jajnika) i povišenu temperaturu
Do infekcije patogenim mikroorganizmima najčešće dolazi seksualnim putem, ali i u raznim stanjima smanjene otpornosti i smanjenog broja laktobacila, kada se bakterije koje su inače prisutne u malom broju razmnožavaju i postanu preovlađujuća kultura.
Primena antibiotika, posebno dugotrajna i neracionalna, dovodi do narušavanja normalne vaginalne mikrobiote, što može dovesti do razmnožavanja mikroorganizama koji mogu izazvati upalu vaginalne i cervikalne sluzokože (Candida albicans i bakterije koje su na primenjene antibiotike otporne).
U nekim slučajevima može doći do poremećaja u ravnoteži između pojedinih mikroorganizama koji pripadaju normalnoj vaginalnoj mikrobioti i tada se na osnovu mikrobiološke kulture brisa vaginalne sluzokože može utvrditi postojanje vaginalne disbioze.
Uzimanje vaginalnog i cervikalnog brisa
Vaginalni i cervikalni bris se uzimaju pomoću sterilnog brisa kroz sterilan spekulum, prilikom ginekološkog pregleda od strane ginekologa ili u laboratoriji, u posebnoj prostoriji za uzimanje genitalnih uzoraka, od strane stručno obučenog medicinskog tehničara ili tehničarke.
Osim u centralnoj laboratoriji, u Resavskoj 58-60, na ostalim lokacijama je potrebno zakazati dolazak radi uzorkovanje genitalnih briseva. Zakazivanje dolaska možete obaviti pozivom na broj laboratorije u koju želite da dođete, i biće vam obezbeđen prvi slobodni termin.
Na sledećim lokacijama Beo-lab laboratorija je dostupno uzimanje vaginalnih i cervikalnih briseva:
• Savski Venac, Resavska 58-60, +381 11 36 22 888
• Banjica, Crnotravska 7-9, +381 11 266 7747
• Novi Pazar, Veljka Vlahovića 26, +381 20 382 444
• Novi Sad, Braće Ribnikar 7, +381 21 3025050
• Čačak, Filipa Filipovića 16, +381 32 410207
Ukoliko želite da vaš ginekolog uradi uzorkovanje možete uzorke dostaviti lično u neku od naših laboratorija, kako u Beogradu tako i u ostatku Srbije (vama najbližu) ili da dostavljanje uzorka do laboratorije ginekološka ordinacija uslužno uradi za vas.
Priprema za analizu kultura vaginalnog i cervikalnog brisa
Brisevi se mogu uzeti bilo kada u toku dana.
Dan pre pregleda pacijentkinja ne treba da ima polni odnos niti da primenjuje bilo kakvu lokalnu vaginalnu terapiju. Briseve ne treba uzimati u toku menstrualnog ciklusa, kao ni u toku opšte antibiotske terapije, jer prisustvo antibiotika usporava ili sprečava porast patogenih mikroorganizama.
Rezultat kulture vaginalnog i cervikalnog brisa
Ukoliko se ustanovi prisustvo patogenih mikroorganizama (streptokoka, enterokoka, crevnih bakterija, stafilokoka) u značajnom broju, vrši se ispitivanje osetljivosti izolovanih mikroorganizama na antibiotike, po važećim propisima koje određuje EUCAST (Evropski komitet za ispitivanje osetljivosti na antibiotike).
U sklopu kulture cervikalnog i vaginalnog brisa, pravi se direktan mikroskopski preparat (DMP) – razmaz vaginalnog i cervikalnog brisa i pregleda pod mikroskopom, da bi se uočilo prisustvo belih krvnih zrnaca (tačnije polimorfonuklearnih leukocita) kao indirektnog pokazatelja moguće infekcije, kao i bakterija patogene i nepatogene mikrobiote ovih organa.
DODATNE NAPOMENE
Sluzokoža vagine zdravih žena je normalno naseljena nepatogenim bakterijama (laktobacilima), kao i patogenim bakterijama i gljivicama u malom broju, koje zajedno čine vaginalnu mikrobiotu.
Ključni faktori koji utiču na sastav vaginalne mikrobiote su starosno doba, kiselost sredine i hormonski status. Tokom puberteta i reproduktivnog perioda žene, zbog visoke koncentracije estrogena (ženskih polnih hormona), laktobacili čine glavni deo vaginalne mikrobiote, dok su druge bakterije prisutne u manjoj meri.
Laktobacili imaju zaštitnu ulogu u odbrani od patogenih mikroorganizama i sprečavanju pojave infekcije, odnosno bolesti. Oni uzimanjem hrane i zauzimanjem receptora, onemogućavaju rast i razvoj patogenih mikroorganizama, a takođe, razlaganjem ugljenih hidrata do mlečne kiseline i proizvodnjom vodonik-peroksida, održavaju kisele pH vrednosti u vaginalnoj sluznici i tako sprečavaju njenu kolonizaciju patogenim mikroorganizmima.
Početkom menopauze (po prestanku menstrualnih ciklusa) koncentracije estrogena opadaju i mikrobiota vagine postaje sve oskudnija, sa malo laktobacila i dosta stafilokoka, streptokoka, enterokoka i bakterija koje se normalno nalaze u crevima (crevnih bakterija).
Pojačan vaginalni sekret, naročito ukoliko je postojao rizičan seksualni kontakt, može ukazati na neku od seksualno prenosivih bolesti koje se ne mogu utvrditi standardnom bakteriološko – mikološkom kulturom, pa se mogu uraditi dodatne analize, kao što su detekcija Chlamydia trachomatis DIF metodom ili PCR metodom, detekcija Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealyticum u cervikalnom brisu, komercijalnim testom ili PCR metodom, detekcija Neisseria gonorrhoeae i Trichomonas vaginalis mikroskopskim pregledom razmaza vaginalnog sekreta ili PCR metodom.
SAZNAJ VIŠE