Ginekološki karcinomi su glavni uzroci obolevanja i umiranja među ženama. Rak grlića materice (karcinom cerviksa uterusa) je najčešći zloćudni tumor ženske populacije u svetu, nakon karcinoma dojke. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Batut, rak grlića materice je drugi uzrok obolevanja i četvrti uzrok umiranja od raka među našom ženskom populacijom. Rak grlića materice može biti uspešno izlečen ukoliko se dijagnostikuje u ranoj fazi i tretira blagovremeno.
Skrining test za rano otkrivanje karcinoma grlića materice je cervikalni bris za Papanikolau test (Papa), koji se smatra jednim od najboljih testova prevencije u humanoj onkologiji. Papa test se sprovodi u kombinaciji sa kolposkopskom procedurom za vizuelno ispitivanje grlića materice i vagine pod uveličanjem. Sam Papa test se zasniva na citološkoj analizi prikupljenog sloja ćelija sa cerviko-vaginalnog područja kojom se utvrđuje eventualno prisustvo izmenjenih (abnormalnih) ćelija, promena koje imaju potencijal da prerastu u ozbiljne lezije (oštećenja) pa čak i kancer. Displazije, premaligne promene na ćelijama epitela grlića materice, mogu se identifikovati Papa testom. Tretiranje početnih promena tzv. premalignih lezija je najbolji način da se spreči njihov prelazak u maligne promene, kada je sve daleko neizvesnije i teže. Zahvaljujući redovnim ginekološkim pregledima i primeni Papa testa u dijagnostici lezija grlića kao sekundarnom metodom prevencije, incidenca karcinoma grlića materice i smrtnost su smanjeni za 70%.
Međutim, nisu svi Papa testovi isti. Nova generacija testa za skrining raka grlića materice Papa test na tečnoj podlozi (Liquid-based cervical cytology, LBC) je razvijen kako bi se unapredila dijagnostička pouzdanost konvencionalne Papa metode. Naime, Papa test može imati lažno pozitivne i lažno negativne rezultate zbog neadekvatnog uzorkovanja i pripreme preparata, moguće greške u laboratorijskoj detekciji i interpretaciji. Kod konvencionalnog Papa testa velika je mogućnost neadekvatnog uzorkovanja cerviko-vaginalnog brisa i/ili neadekvatnog prenošenja ćelija iz brisa na predmetno staklo. Interpretacija nalaza može biti otežana zbog hemoragijske i inflamatorne pozadine. Za razliku od konvencionalnog Papa testa, LBC metoda rezultuje očuvanjem celokupne ćelijske populacije dobijene prilikom uzorkovanja kao i formiranjem tankog sloja preparata sa čistom pozadinom. Dakle, LBC predstavlja savremenu, usavršenu verziju Papa testa u tečnom medijumu, koja omogućava otkrivanje promena na grliću materice u ranoj fazi. Pored toga, LBC metoda uzorkovanja pruža i jednostavnu mogućnost dodatne dijagnostike, identifikovanje visokorizičnih tipova humanog papilloma virusa (HPV) i dodatne molekularne dijagnostičke testove iz istog uzorka.
Osnovna razlika prilikom uzimanja uzoraka između konvencionalnog razmaza i LBC je ta što se ćelije uzete sa i iz grlića materice, prenose direktno u posudicu sa tečnošću za konzerviranje, umesto što se razmažu po mikroskopskom staklu. Ovo osigurava da se 100% uzorka pošalje u laboratoriju, dok se procedurom u konvencionalnoj metodi prosečno odbacuje i do 37% ćelija.
Kroz standardizovani jedinstveni proces obrade i prečišćavanja uzorka u laboratoriji (BD PrepMate™), razdvaja se i uklanja krv, sluz i ometajući materijali iz uzorka. Postupak obogaćivanja uzorka podrazumeva proces centrifugiranja i taloženja kroz BD reagens za taloženje (BD density reagens) koji omogućava da se izvrši uklanjanje svih ne-dijagnostičkih komponenti kao što su inflamatorne ćelije, mukus, krv i lubrikanti. Na taj način efikasnom i pouzdanom obradom prenosi se samo dijagnostički najrelevantniji materijal na preparat (BD Totalys™ SlidePrep), čime je značajno smanjen broj neadekvatnih ili nezadovoljavajućih rezultata. Na osnovu ovakvog metoda prikupljanja i obogaćivanja uzorka dobija se jasna prezentacija ćelija, čime je povećana detekcija abnormalnih ćelija i otkrivanje promena na grliću materice u ranoj fazi u odnosu na konvencionalni test.
Detekcija se radi kompjuterizovanim pristupom uz isključivanje subjektivne komponente u citološkoj dijagnostici. Instrument BD Totalys SlidePrep obezbeđuje potpuno automatizovanu pripremu i bojenje pločica, smanjujući rizik od kontaminacije. Olakšana je vizuelizacija dijagnostički relevantih epitelnih ćelija, čime je obezbeđena povećana detekcija promena na grliću materice u ranoj fazi.
Mogućnost jednostavnog dodatnog testiranja je važna, naročito ako se ima u vidu preporuka da između dva uzorkovanja ćelija cerviksa treba da prođe 60 dana. I dok sa konvencionalnim Papa testom dodatni molekularni i biomarker testovi nisu mogući, LBC metoda uzorkovanja omogućava da se iz istog uzorka mogu uraditi HPV tipizacija i dodatni DNK testovi.
Referenca:
Rozemeijer Kirsten, Naber Steffie K, Penning Corine, Overbeek Lucy I H, Looman Caspar W N, de Kok Inge M C M et al. Cervical cancer incidence after normal cytological sample in routine screening using SurePath, ThinPrep, and conventional cytology: population based study. BMJ 2017; 356:j504
Ako se vratimo u istoriju i pogledamo unazad, sve značajne kompanije u svetu su krenule sitnim koracima, kombinujući viziju, upornost, strpljenje, šanse i inovacije.
Istorija razvoja Beo-lab laboratorija u tom smislu, nije izuzetak.
Vraćamo se unazad samo da bi videli koliko nas je fokus na srce Beo-Laba odveo napred.
Srce naše kompanije su pacijenti i njihove potrebe iz oblasti laboratorijske dijagnostike.
Mreža laboratorija
Posećeni linkovi
Nove analize
Beo-lab laboratorije, Medicover/Synevo , pripadajući logotip i sve povezane Beo-lab marke su registrovani zaštitni znakovi kompanije Beo-lab laboratorije. Sve oznake trećih strana – ® i ™ – vlasništvo su njihovih vlasnika. © 2000-2024 Beo-lab laboratorije. Sva prava zadržana